03 Vlastnosti Japonského zeleného čaje
Abstrakt:
Čaj se pil dlouho před křesťanským obdobím coby nealkoholický nápoj, který osvěží, rozjaří a dodá sílu. Čaj je všeobecně oblíbený a pije se i pro své léčebné účinky. Během dlouhé historie výroby čaje se vyvinuly postupy vedoucí k různým typům čajů, podle kultivaru rostliny, doby sklizně, způsobu pěstování a způsobu zpracování. Japonský zelený čaj se zpracovává za použití páry, která inaktivuje oxidační enzymy v listech. Tento postup je celosvětově jedinečný. Použití páry v tomto procesu je důležitým až klíčovým prvkem k získání dobrého aroma a dobré chuti. Nadto japonský čajový obřad (Cha-no-yu) je jednou z tradičních uměleckých činností, která značně ovlivnila jak zvyk pití čaje, tak spirituální život Japonců. Obsah chemických složek je jiný v porovnání s dalšími čaji. V poslední době se s pomocí moderních analytických metod podařilo nashromáždit množství vědeckých důkazů o zdravotních benefitech těchto složek.
Úryvek:
…Aminokyseliny jsou látky zodpovědné za chuť „Umami“ a za nasládlost japonských zelených čajů. Tyto čaje obsahují přibližně 20 aminokyselin z nichž theanin tvoří téměř 60%; dále pak následují kyselina glutamová, kyselina asparagová, arginin a serin. Theanin je zodpovědný za vytříbenou chuť a sladkost a je hlavní chuťovou složkou zeleného čaje. Přeměnu theaninu na katechiny vyvolává sluneční světlo. Zastiňováním pěstovaných rostlin se pak brání této přeměně a výsledkem je čaj bohatý na theanin. Gyokuro a Matcha, známé zastiňované čaje a pěstované ve stínu mají plnou a bohatou chuť. Nedávné studie ukazují, že theanin pomáhá mírnit stres a prohlubuje uvolnění, což jsou terciární (tělo-stimulující) funkce. Je zajímavé, že uvolňující účinky theaninu vlastně mírní stimulační účinky kofeinu.
Čajové katechiny jsou známé díky svým různým biologickým účinkům, např. antioxidační, antimutagenní, protinádorové, antibakteriální aj. Katechiny mají na svědomí trpkou chuť zeleného čaje. Jejich obsah je v japonských zelených čajích někde mezi 13 a 15 procenty váhy suchého listu. Množství katechinů závisí na způsobu zpracování. Zelený čaj, který se obvykle během zpracovávání nefermentuje, má vysoký obsah katechinů, kdežto černý čaj, který je fermentovaný, obsahuje katechinů méně kvůli enzymatické přeměně katechinů na theaflaviny a thearubiginy.
Japonský zelený čaj je také dobrým zdrojem beta-karotenu, který se v těle převádí na vitamin A. Funkce beta-karotenu coby tělesného stimulantu je s ohledem na udržování zdraví důležitá. Zelený čaj obsahuje více vitamínů skupiny B, C, E, P a U než černý čaj. Zvláště množství vit. C (kyselina askorbová), který předchází kurdějím a nachlazení, se redukuje právě ve fázi fermentace (Obrázek 7) [8]. Proto černý čaj neobsahuje vitamin C. U zeleného čaje množství vit. C snižuje výrobní proces a poté skladovací podmínky. Kupříkladu čaj „Sencha“ obsahuje v průměru 250 mg vit. C na 100 g.
